Artistja më e mirë nga Berlini i bën prerjet në kanvasin e saj psikodelik

Bukuria e guximshme është duke u bërë çdo ditë e më shumë trendi falë trendeve të sfilatave dhe pop kulturës. Eksizton një një gatishmëri të re për të provuar më shumë pamje nga spektri gjinor, dhe kjo lëvizje po shtyn flokët ose përbërjen në sferat e reja imagjinare. Në mesin e artistëve eksperimental që kapin këtë estetikë të panjohshme është Janina Zais.

E vendndodhur në Berlin, Gjermani, Zais është një artiste e specializuar e grimit dhe e flokëve, përkatësisht në artin grafik të flokëve. Mendoni për gumëzhirën si kanvasin e saj, mbi të cilën ajo aplikon një koleksion të gjerë të imazheve, duke filluar nga vorbullat shumëngjyrëshe e deri tek një shënim verifikimi qiki në Instagram. Për të aplikuar imazhet e saj, Zais e pikturon atë me dorë duke përdorur një furçë të thjeshtë dhe ngjyra flokësh (qoftë të përhershme ose gjysmë të përhershme). “Jo çdo stil për flokë është e përhershme,” thotë ajo për Vogue. “Unë gjithashtu e bëj atë me ngjyrë trupi.” Puna e saj është padyshim dyfish e denjë, por klientët e saj gjithashtu i shfrytëzojnë plotësisht këto krijime të arta në jetën e tyre të përditshme – jo vetëm për një foto fotografike. “Kam shumë kërkesa për artin e flokëve,” shpjegon ajo. “Klientët e mi duan të kenë stil të çmendur të flokëve.”

Foto: Courtesy of Janina Zais

 

Artistja thotë se e krijimtaria e saj bazohet nga edukimi i saj. “Unë jam nga një familje artistësh, kështu që gjithmonë kam dashur të pikturoj,” thotë Zais. “Babai im është një artist i specializuar në brushë ajri. Ai e bën këtë këtë që 30 vite. Mësova shumë prej tij dhe kuptova se doja të bëhesha artiste, por gjithashtu u dashurova me modën. ”Zais filloi të merrej me artin e flokëve posaçërisht rreth një viti më parë, kur vendosi të vazhdoj jetën në Berlin pasi studionte atje për flokët dhe grimin. Ajo u takua me një artist të quajtur Tom Galle, i cili kërkoi të bashkëpunonte me të; së bashku, ata u bën partnerë në veprën e parë artistike për flokë, ku ajo aplikoi një busull politik të grumbulluar sipër një bazi me zbardhues. Prej andej, ata punuan në disa pamje të ngjyrave të flokëve tërheqëse, duke përfshirë një imazh të pikturuar të një truri shumëngjyrësh.

Foto: Courtesy of Janina Zais

 

Pasi puna e saj bëri jehonë në Instagram, Zais vendosi të krijonte dizajne të ndryshme për flokë. “Takova këtë kërcyese që kishte flokët me stil baz dhe kërkoi nga unë që t’ja stilosja flokët,” thotë ajo për një nga veprat e saj të para solo. “Pastaj, e postova në Instagram dhe thjesht ajo u çmend. Njerëzit e vurën re. ”Tashmë, ajo frymëzohet për artin e saj nga një larmi të ndryshme veprash arti. “Jam frymëzuar nga interneti dhe Pinterest, por gjithashtu edhe nga stilet e vjetra apo kur shoh diçka interesta në rrugë” Kohët e fundit, ajo ka eksperimentuar me printime lulekuqe në formën e flakëve ose zemrave.

Zais thotë se flokët janë mesatarja e përsosur për të dhënë një deklaratë sot – diçka për të cilën ajo mendon se është bërë gjithmonë gjatë këtyre viteve. “Flokët kanë ndryshuar shumë me kohën,” thotë ajo. “Në vitet 70’ ishin hipi, në vitet 80’ punk, në vitet 90 stile moderne. [Sot], unë mendoj se është me të vërtetë moderne të kesh një stil flokësh baz dhe pastaj të kesh një mesazh që të mund ta transportosh me vete.”

Foto: Courtesy of Janina Zais

 

Burimi: vogue.com

UNI Cosmetics Blog i dedikohet tërësisht promovimit të temave rreth flokëve, grimit, thonjve, trupit, modës dhe shumë temave të tjera edukative. Të gjitha temat, videot, fotot realizohen me një përkushtim të madh, duke angazhuar profesionistë nga secila fushë, me qëllim që t’ju ofrojmë një udhëzues për stilin tuaj të përditshëm!