Përfitimet e acidit hialuronik për flokët, sipas një eksperti

Ju e njihni acidin hialuronik falë rutinës së kujdesit të lëkurës dhe më konkretisht si përbërësi hidratues në serumet dhe hidratuesit tuaj. Ky hidratues kampion ndihmon lëkurën të ruajë lagështinë, njësoj si një sfungjer e mban ujin, dhe përfitimet e tij shtrihen në të gjitha llojet e lëkurës. Në fakt, përfitimet nuk ndalen këtu, acidi hialuronik gjithashtu mund të bëjë mrekulli për rutinën e kujdesit të flokëve.

Ndërsa nuk ka mungesë të produkteve hidratuese për kujdesin e flokëve, acidi hialuronik shkon një hap përtej dhe gjithashtu ndihmon flokët të ruajnë lagështinë. Dr. Joshua Zeichner, dermatolog i certifikuar me bazë në NYC (drejtor i Kërkimeve Kozmetike dhe Klinike në Spitalin Mount Sinai) dhe konsulentin e L'Oréal Paris, na tregon më shumë rreth shumë mënyrave se si flokët mund të përfitojnë nga acidi hialuronik. Merrni shënime ndërsa ne ndajmë se si ky përbërës mund të përmirësojë flokët tuaj dhe si ta përdorni atë në rutinën e kujdesit për flokët.

Si përfitojnë flokët nga Acidi Hyaluronik?

Sipas Zeichner, acidi hialuronik është një hidratant i cili është një substancë që ndihmon lëkurën të mbajë lagështinë, por përfitimet e tij shkojnë shumë përtej tenit tuaj. Ajo që bën acidi hialuronik duke ndihmuar lëkurën të mbajë lagështinë manifestohet si lëkurë më e trashë, më rinore dhe me pamje më të shëndetshme, efekti i tij në flokë është i ngjashëm.

Shumë prej nesh mbështeten në një arsenal të serumeve, trajtimeve dhe sprejëve të ndryshme për kujdesin e flokëve për të luftuar kërcitjen, për të rritur shkëlqimin dhe për të shtuar volumin, por mund të kemi nevojë vetëm për acid hialuronik.

“Ashtu si acidi hialuronik mund të ngopë lëkurën, të njëjtën gjë mund të bëjë edhe për flokët”, shpjegon Zeichner. "Ai gjithashtu mund t'i bëjë flokët të duken më të shndritshëm, më të plotë dhe më pak të elektrizuar." Së bashku me këtë, vetitë natyrale hidratuese të acidit hialuronik mund të ndihmojnë gjithashtu për të zbutur flokët dhe për të rritur ngopjen, duke krijuar pamje më të dendur të flokëve.

Sipas Zeichner, ata me flokë të thatë, të dëmtuar, të holluar dhe të trajtuar me ngjyrë mund të shohin përfitimet më të mëdha nga përdorimi i acidit hialuronik në rutinën e kujdesit të flokëve. Por kjo nuk do të thotë që të gjitha llojet e flokëve nuk mund të përfitojnë nga kjo. Të gjitha llojet e flokëve mund të bien viktimë e flokëve të dehidratuar dhe nga ana tjetër, të përfitojnë nga acidi hialuronik sepse flokëve të dehidratuar u mungon lagështia dhe kanë nevojë për ndihmë për ta absorbuar atë. Për më tepër, poroziteti i flokëve gjithashtu luan një ndikim të madh në atë se sa të thatë janë flokët tuaj dhe për ata me flokë me porozitet të lartë që humbasin lehtësisht lagështinë, një hidratues si acidi hialuronik mund të jetë një zgjidhje e shkëlqyer.

Megjithëse acidi hialuronik është i shkëlqyeshëm për lëkurën, sipas Zeichner, efektet e tij nuk janë aq të dukshme në lëkurën e kokës dhe kjo ndodh thjesht sepse ne shpëlajmë shumicën e produkteve të flokëve ose i përqendrojmë ato në gjatësinë e flokëve. Nëse po kërkoni të përmirësoni skalpin tuaj të thatë me acid hialuronik, kërkoni një trajtim që përmban këtë përbërës.

Si të përdorni acidin hialuronik në rutinën tuaj të kujdesit të flokëve

Shtimi i acidit hialuronik në rutinën e kujdesit të flokëve mund të bëjë shumë gjëra të shkëlqyera për shëndetin dhe pamjen e flokëve tuaj, veçanërisht nëse keni flokë të hollë, të dehidratuar ose të dëmtuar. Në vijim mund të shihni se si të përdorni acidin hialuronik në regjimin tuaj.

  1. Zgjidhni një shampo dhe kondicioner që përmban acid hialuronik

Shtimi i acidit hialuronik në rutinën e kujdesit të flokëve mund të jetë aq e thjeshtë sa të kërkoni një shampo dhe balsam me përbërësin mrekullibërës.

  1. Zgjedhni produkte stilimi me acid hialuronik

Një serum i acidit hialuronik për flokët tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për t'i dhënë flokëve tuaja një nxitje afatgjatë të këtij përbërësi që thith lagështinë. Siç përmendi Zeichner, meqenëse shampo dhe kondicionerët shpëlahen, përdorimi i një serumi është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur kontaktin që përbërësi ka me flokët tuaj.

Burimi: Lorealparisusa.com

UNI Cosmetics Blog i dedikohet tërësisht promovimit të temave rreth flokëve, grimit, thonjve, trupit, modës dhe shumë temave të tjera edukative. Të gjitha temat, videot, fotot realizohen me një përkushtim të madh, duke angazhuar profesionistë nga secila fushë, me qëllim që t’ju ofrojmë një udhëzues për stilin tuaj të përditshëm!