Efektet e kondicionerit në lëkurë?

Shumë pak e tejkalon gëzimin e ajrit të kondicionuar (AC) kur temperaturat e verës ngjiten në nivele rekord. Me një fllad të ftohtë brenda, nuk ka nevojë të shqetësoheni për nxehtësinë jashtë. Por ndërsa ajri i ftohtë mund të duket si një kënaqësi e vërtetë, ekspozimi i tepërt ndaj ajrit të kondicionuar mund të ndikojë në lëkurën tuaj. Pavarësisht llojit të lëkurës që keni, mund të keni vënë re se lëkura juaj ndihet e pakëndshme pas disa orësh në një dhomë me ajër të kondicionuar. Nëse jeni duke kërkuar për efektet e ndryshme të ajrit të kondicionuar në lëkurë, këtu janë disa këshilla për kujdesin e lëkurës tuaj.

A ndikon kondicioneri në pamjen e lëkurës suaj?

E mira e kondicionerëve është se prania e ajrit të ftohtë zvogëlon nivelin e lagështisë. Dhe ndërsa kjo mund të tingëllojë si harmonia e përsosur në ditët e nxehta, mungesa e lagështirës mund të shkaktojë zhvillimin e lëkurës së thatë, sipas një studimi nga Qendra Kombëtare për Informacionin Bioteknologjik (NCBI).

NCBI gjithashtu thekson se studimet kanë treguar se lagështia e ulët mund të shkaktojë disa ndryshime në lëkurë, duke përfshirë dëmtimin e procesit të qërimit të lëkurës. Nëse lëkura nuk është në gjendje të heqë grumbullimin e qelizave të vdekura të lëkurës në nivelin e sipërfaqes, mund të ndikojë në strukturën dhe pamjen e lëkurës. Ata gjithashtu kanë lidhur lagështinë e ulët me uljen e elasticitetit të lëkurës dhe rritjen e vrazhdësisë, gjë që nuk është aq e mirë.

A duhet të flini me kondicioner të ndezur?

Ndërsa është mjaft normale të flesh me kondicionerin ndezur, mund të mos jetë një ide e mirë. Nëe jeni të shqetësuar për djersitjen gjatë natës më e mira që mund të bëni është të përdorni kondicionerin për 30 minuta deri në një orë përpara se të mbyllni sytë për të shijuar ajrin e freskët.

Si ta mbani lëkurën të hidratuar gjatë përdorimit të kondicionerit?

Nëse vëreni se teni juaj është në anën më të thatë pasi keni përdorur kondicionerin, ne kemi përmbledhur këshillat tona të preferuara për t'ju ndihmuar të mbani lëkurën tuaj të hidratuar dhe të mrekullueshme duke mposhtur nxehtësinë.

  • Përdorni një pastrues hidratues për fytyrën

Kur bëhet fjalë për trajtimin e lëkurës së tharë, nuk mund të gaboni kurrë duke përdorur një pastrues hidratues të fytyrës që pastron pa tharje të tepërt. Ky element kryesor i kujdesit të lëkurës ndihmon në eliminimin e papastërtive dhe gjurmëve të grimit që krijohen në lëkurë gjatë gjithë ditës, ndërsa e trajton atë me një hidratim të merituar. Sigurohuni që ta përdorni në mëngjes dhe në mbrëmje.

  • Lajeni fytyrën me ujë të vakët

Uji i nxehtë mund të ndjehet mahnitës në lëkurën tuaj, por mund të mos jetë alternativa më e mirë gjatë kujdesit për lëkurën e thatë. Kjo për shkak se uji super i nxehtë mund të heqë vajrat natyrale të lëkurës, duke ju lënë me një ten të thatë dhe të lodhur. Në vend të kësaj, ulni temperaturën dhe lajeni lëkurën me ujë të vakët.

  • Mos e anashkaloni kremin hidratues të fytyrës

Nuk mund ta themi sa duhet! Një hidratues për fytyrën është një domosdoshmëri për rutinën e kujdesit të lëkurës së të gjithëve. Pas seancës së pastrimit, aplikimi i kremit hidratues mund të ndihmojë lëkurën të mbaj hidratimin për një ndjesi të freskët dhe të ekuilibruar.

  • Kërkoni një maskë hidratuese për fytyrën

Kush thotë se nuk mund të shtoni pak përkëdhelje kur kujdeseni për lëkurën e thatë? Një mënyrë e shkëlqyer për të ndjekur trendin e vetë-kujdesit, një maskë hidratuese e fytyrës mund të ndihmojë në ringjalljen e lëkurës tuaj. Lëkura ndihet e lëmuar dhe e ushqyer menjëherë pas përdorimit dhe duket e ndriçuar brenda natës.

  • Aplikoni një sprej hidratues të fytyrës

Një sprej për fytyrën është një mënyrë e shkëlqyer për të forcuar lëkurën tuaj me hidratim. Gjeni një sprej fytyre për të qetësuar dhe hidratuar lëkurën me vetëm disa spërkatje. Më e mira nga të gjitha, mund t'i përdorni këto spërkatje për të përgatitur dhe vendosur grimin tuaj.

  • Aplikoni një serum fytyre

Serumet e fytyrës vijnë në ndihmë kur dëshironi t'i siguroni lëkurës lagështi dhe të minimizoni shenjat e dukshme të plakjes. Meqenëse kjo rutinë ka të bëjë me shtimin e hidratimit, provoni një serum të formuluar me një përqendrim të lartë të acidit hialuronik, këto serume përmirësojnë ruajtjen natyrale të lagështisë së lëkurës për hidratim afatgjatë. Për të mos përmendur, pas vetëm dy javësh, linjat e holla dhe rrudhat do të përmirësohen dukshëm.

  • Zgjidhni një lagështues ajri

Kur fikja e kondicionerit nuk është një opsion, ndihmoni duke rivendosur pak lagështi në ajër me një lagështues ajri, siç rekomandohet nga Akademia Amerikane e Dermatologjisë (AAD). Thjesht mbajeni lagështuesin pranë shtratit për të ndihmuar lëkurën tuaj të mbajë lagështinë gjatë përdorimit të kondicionerit. Mos harroni, ka një që quhet gjumë i bukurisë, kështu që ato orë kur jeni duke dremitur janë të rëndësishme!

Burimi: Lorealparisusa.com

UNI Cosmetics Blog i dedikohet tërësisht promovimit të temave rreth flokëve, grimit, thonjve, trupit, modës dhe shumë temave të tjera edukative. Të gjitha temat, videot, fotot realizohen me një përkushtim të madh, duke angazhuar profesionistë nga secila fushë, me qëllim që t’ju ofrojmë një udhëzues për stilin tuaj të përditshëm!