Bëni flokë madhështore – nuk ka nëvojë për nxehtësi!

A janë bllokuar flokët tuaja nga stilimi me nxehtësi ose nga dëmtimi prej rrezeve të diellit? Merrni frymë dhe provoni këto tre teknika të kaçurreleve pa nxehtësi që do t’i bëjnë flokët tuaja të mbrojtura nga djegja.

Shenja dalluese e një kaçurele të cilësisë së mirë është një kambanë e butë. Lajmi i mirë është se ju mund të keni flokë përrallore të frymëzuara nga retro me një shirit elastik. Përgatitni flokët tuaj pak të lagura (rreth 80% deri 90% të thata) me një zbutje kundër elektrizimit si Living Proof Wave, Cream Curl Styling. Vendosni një shirit elastik (që mund të gjendet në çdo farmaci) përtej ballit dhe mesit të kokës. Filloni të mbështillni flokët rreth seksionit të shiritit të kokës sipas seksionit, duke filluar nga e para, dhe shkoni në shtrat si kjo. Kur zgjoheni dhe t’i lëshoni flokët, do të gjeni veten me valë të mrekullueshme retro-tastike. Sigurohuni që të zbusni efektin e atyre kaçurrelave të lidhura fort me një brushë për flokë. Ende jeni të hutuara? Shikoni këtë video për një mënyrë të lehtë për t’u ndjekur se si të bëni.

Ne i duam flokët që mund t’ju marrin nga një ditë në zyrë në një natë jashtë me të dashurat tuaja. Për fat të mirë, teknika e kthesës së litarit (e quajtur edhe Bantu knotting) është një mënyrë e thjeshtë për t’i dhënë tresheve disa mbështjelljeve serioze. Së pari, sigurohuni që flokët të jenë pa tangle me një krehër. Pastaj ndani, flokët tuaj në seksione të barabarta. Mos harroni: sa më i vogël të jetë seksioni, aq më i vogël kaçurrelat. Filloni të shtrembëroni secilën pjesë, derisa flokët të fillojnë të mbështjellin vetë. Siguroni nyjet tuaja në mënyrë të vendosur me një kravatë të vogël elastike flokësh. Do të ju duhet një kohë, në varësi të sa flokëve keni, por vazhdoni këtë derisa të keni mbështjellur tërë kokën. Kur zgjoheni për t’u përgatitur për ditën, do të zbuloni kaçurrela intensive dhe flokë të mëdhenj! Përdorni një xhel ose balsam për të zbutur frizzin dhe për të hequr vëllimin në një shkallë (ne duam të përdorim balsamin e flokëve relaksues Phyto Botanical). Meqenëse keni kaq shumë lëvizje dhe cilësi gjatë gjithë ditës, ju mund të krijoni stile argëtuese natën me kunjat e bobit, anyone kushdo? Shikoni mësimin e Missy L. në të djathtë për të parë se si ajo i heq flokët nga puna për të luajtur.

Asgjë nuk thotë se është seksi si valët e shëmtuara dhe zhytëse. Si ta arrini këtë efekt të mrekullueshëm pa u nënshtruar mjeteve të dëmtuara të stilimit? Takoni mikun tuaj të ri më të mirë: rollers Velcro. Këto curlers të mëdha metalike / plastike kanë qenë rreth e rrotull për dekada, por ato janë akoma të njohura, sepse ato japin ngritje, lëvizje, vëllim dhe shkëlqim të çdo lloji të flokëve, dhe janë relativisht të lehta për tu aplikuar. Së pari, përgatisni flokët tuaj të thatë 90% me një llak për heqjen e rrënjëve si Spray Liftting Volumeizing Root Volumeizing Root. Mbërtheni një tufë rrotullues velkro në madhësi të ndryshme dhe rrokullisni seksione 1 “në 2”, duke alternuar drejtimin ku i futni ato. Përdorni rollers më të mëdhenj në shtresën e poshtme të flokëve tuaj dhe rollers më të vegjël në majë për më shumë dimension. Shikoni videon e Nisha D. se si ajo përdor rollers Velcro për të kthyer flokët e saj nga çorapë në nxehtësinë e ngritur.

 

Burimi: beautylish.com

UNI Cosmetics Blog i dedikohet tërësisht promovimit të temave rreth flokëve, grimit, thonjve, trupit, modës dhe shumë temave të tjera edukative. Të gjitha temat, videot, fotot realizohen me një përkushtim të madh, duke angazhuar profesionistë nga secila fushë, me qëllim që t’ju ofrojmë një udhëzues për stilin tuaj të përditshëm!