Antioksidantët janë thelbësorë për flokë të shëndetshëm - Ja pse

Nëse keni pëcjellur rrjetet sociale në vitet e fundit, sigurisht keni parë rritjen (dhe rënien) e shumë përbërësve të njohur në kujdesin e lëkurës dhe flokëve. I preferuari i djeshëm mund të jetë lajm i vjetër sot, kështu që mund të jetë e vështirë të përcaktosh se cilët përbërës mbeten të domosdoshëm kur të rimbushet rutina juaj.

Kur bëhet fjalë për përbërës të dëshmuar dhe të vërtetë që gjithmonë meritojnë një vend në raftin tuaj, ekspertët pajtohen se antioksidantët janë të dobishëm si për lëkurën ashtu edhe për flokët. Me shumë pro dhe pak (nëse ka ndonjë) kundër, "të gjitha llojet e flokëve ka të ngjarë të përfitojnë nga përdorimi i kujdesit antioksidant të flokëve," thotë dermatologu Brendan Camp.

Dhe ndërsa ka qindra lloje të ndryshme antioksidantësh, ne folëm me ekspertët - Camp, Friese dhe trikologen Helen Reavey, për përfitimet e antioksidantëve kryesorë që gjenden në produktet tuaja të përditshme të kujdesit të flokëve.

Përfitimet e antioksidantëve për flokët

Ekspertët pajtohen se përfitimet e antioksidantëve për flokët shkojnë thellë (në lëkurën e kokës). Duke qenë se antioksidantët nxisin shëndetin e lëkurës dhe flokëve, përfitimet e tyre mund të shihen nga rrënja në majë. "Ka shumë arsye që konsumatorët duhet të përdorin antioksidantë në rutinat e tyre të kujdesit të flokëve," thotë Reavey.

“Më e rëndësishmja, ato janë një përbërës kyç për të pasur folikula të shëndetshme të flokëve, gjë që çon në flokë më të fortë dhe më të trashë”, vazhdon Reavey. "Ngjashëm me mënyrën sesi antioksidantët në dietën tonë e forcojnë sistemin tonë imunitar, përdorimi i produkteve të kujdesit të flokëve të pasura me antioksidantë ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në gjëndrat e flokëve dhe ushqen lëndët ushqyese të kokës, në mënyrë që folikulat të mos dobësohen me kalimin e kohës, duke nxitur rritjen e shëndetshme të flokëve. "

Përmirëson rritjen e flokëve: Të gjithë ekspertët vërejnë se antioksidantët mund të ndihmojnë në përmirësimin e rritjes së flokëve duke rritur qarkullimin e gjakut dhe furnizimin me lëndë ushqyese në lëkurën e kokës, gjë që në këmbim inkurajon rritjen e flokëve. Në një studim të vitit 2021 të kryer nga Shoqata e Shkencëtarëve të Kozmetikës, rezultatet treguan se kur shtonin antioksidantë në shampo dhe balsam, një grup subjektesh me flokë të holluar panë më pak rënie dhe më shumë dendësi, duke arritur në përfundimin se antioksidantët ishin në fakt të suksesshëm në ndihmën e rritjes dhe mbajtjes së flokëve.

Mbron folikulat e flokëve: Antioksidantët janë përbërës mbrojtës. "Ato neutralizojnë radikalet e lira të oksigjenit, të cilat janë molekula të paqëndrueshme të oksigjenit që zhvillohen si rezultat i metabolizmit normal të trupit, ekspozimit ndaj rrezatimit ultravjollcë (UV) dhe ndotjes së mjedisit," shpjegon Camp. Radikalet e lira mund të dëmtojnë strukturat qelizore si ADN-ja, lipidet dhe proteinat.

Ndihmon në reduktimin e elektrizimit: Efektet e radikaleve të lira siç u përmend më lart nga Camp mund të përkthehen gjithashtu në flokë të thatë, të dëmtuar dhe të brishtë. Antioksidantët ndihmojnë në parandalimin e këtyre problemeve.

Ndihmon në parandalimin e thinjave të parakohshme: "Antioksidantët parandalojnë ndarjen e melaninës në korteksin e fijes së flokëve, e cila ndihmon në përmirësimin e mbajtjes së ngjyrës dhe integritetit të flokëve," thot Friese. "Që do të thotë flokë të fortë dhe të shëndetshëm me ndoshta më pak thinja."

Lehtëson zbokthin: Antioksidantët mund të ndihmojnë me një sërë kushtesh, duke përfshirë zbokthin. Acidi salicilik punon në mënyrë specifike për të shpërndarë zbokthin dhe për të lehtësuar lëkurën e kokës.

Llojet e flokëve që mund t’i konsiderojnë antioksidantët

Nëse po e lexoni këtë, jeni me fat: Të gjitha llojet e flokëve mund të përfitojnë nga antioksidantët, thonë ekspertët. “Antioksidantët duhet të përdoren nga të gjitha llojet e flokëve pasi të gjithë ne kemi nevojë për të mbrojtur lëkurën e kokës dhe flokët dhe t'i mbushim ato me lëndë ushqyese”, thotë Reavey. "Por ata me flokë të hollë dhe më të dobët duhet t'i kushtojnë më shumë vëmendje kësaj."

Duke pasur parasysh përfitimet që kanë antioksidantët kur bëhet fjalë për mbrojtjen, veçanërisht nga rrezatimi UV dhe radikalët e lirë, është e rëndësishme t'i përfshini ato në rutinën e kujdesit të flokëve. Por, siç përmendin Reavey dhe ekspertët e tjerë, flokët që kanë nevojë për pak dashuri dhe kujdes, duke përfshirë flokët e thatë, të ashpër dhe të dëmtuar, do të jenë veçanërisht përfitime gjatë përdorimit të antioksidantëve. "Llojet e flokëve kaçurrelë ose të dendur mund të përfitojnë gjithashtu nga antioksidantët, pasi dëmtimi oksidativ mund të zvogëlojë shtrëngimin dhe këputjen e kaçurrelave," shton Camp.

Burimi: Byrdie.com

UNI Cosmetics Blog i dedikohet tërësisht promovimit të temave rreth flokëve, grimit, thonjve, trupit, modës dhe shumë temave të tjera edukative. Të gjitha temat, videot, fotot realizohen me një përkushtim të madh, duke angazhuar profesionistë nga secila fushë, me qëllim që t’ju ofrojmë një udhëzues për stilin tuaj të përditshëm!